Poradenství v oblasti výživy, hubnutí a zdravého životního stylu v Prostějově:
Co vás u mě čeká ?
Máte nějaké z těchto přání? Neváhejte mě kontaktovat:
Proč je vhodné navštěvovat výživovou poradnu …
Potřebuje mít nad sebou tzv. bič či pomocnou ruku nebo kontrolu odborníka, poradce? Potřebujete mít podporu po dobu redukce váhy (popř. i po ní) a v období udržení si váhy bez jo–jo efektu? Potřebujete se někomu důvěrně svěřit, sdělit mu své radosti i starosti či problémy???
Co vás u mě čeká ?
Pravidelná analýza váhou Tanita BC-601 velmi úspěšně zlepšuje
jak motivaci, tak i výsledky hubnoucího procesu. S každou kontrolou můžete sledovat a porovnávat své úspěchy.
Výsledky vyšetření dostáváte ve srozumitelné formě s sebou domů a máte tak své hubnutí co nejvíce a neustále pod kontrolou!
Výživa je přijímání a využití potravy v organismu, je zdrojem energie a všech nutných látek, které člověk potřebuje k životu, růstu, zdraví a obnově tkání.
To, co jíme, by mělo obsahovat optimální množství energie a živiny ve formě bílkovin, sacharidů, vitaminů, tuků, minerálních látek, stopových prvků a vody přiměřeně k věku, zdravotnímu stavu člověka a jeho životnímu stylu.
Výživová analýza (zhodnocení jídelníčku) je velmi důležitá pro individuální péči, ale i pro dlouhodobější spolupráci. Je také vhodná pro ty, kteří si chtějí ověřit, jestli je u nich z výživového hlediska vše v pořádku a chtějí vědět, co by měli případně změnit.
Výživová analýza je na základě Vašich záznamů jídla během celého dne, vyhodnocení současných stravovacích zvyklostí, návyků, přijímané energie i jednotlivých živin, Výsledkem je vhodné doporučení, tipy co změnit, jak začít hubnout, jak nabrat svalovou hmotu nebo si udržet svou hmotnost, jaké volit potraviny a změy ve Vašem stravování či zdravé recepty.
Poruchy přijmu potravy (PPP) patří mezi psychická onemocnění, při kterých člověk používá jídlo k řešení svých problémů. Poruchami příjmu potravy (PPP) může trpět kdokoliv bez rozdílu věku, pohlaví i životní úrovně. Jedná se o velmi vážná psychická onemocnění, které negativně ovlivňují psychiku i zdraví člověka. Nejčastějšími dopady jsou řídnutí kostí, zvýšená kazivost zubů, ztráta menstruace a poruchy plodnosti, dehydratace, nízký krevní tlak až selhání srdce.
Mezi PPP patří:
Mentální anorexie – osoby s mentální anorexií mají zkreslené představy o svém vlastním těle. Vidí se jinak, než ve skutečnosti vypadají a trpí neustálým přesvědčením, že jsou příliš tlusté, a že by měly co nejdříve a co nejvíc zhubnout.
Mentální bulimie – charakteristická střídáním epizod hladovění s přejídáním, které vyúsťují ve výčitky a zvracení. Osoby postižené mentální bulimií často použivají laxativa (projímadla) či anorektika (přípravky na hubnutí) k dosažení nižší tělesné hmotnosti.
Záchvatovité (psychogenní) přejídání – narozdíl od bulimie po přejedení nenásleduje zvracení, proto u většiny osob nedochází k poklesu tělesné hmotnosti (dokonce tomu může být právě naopak).
Bigorexie – posedlost svým vlastním vzhledem a tělem. Bigorexie se
vyskytuje nejčastěji u nadšenců kulturistiky a fitness, kteří tráví spoustu
času posilováním a touží dosáhnout nejlepšího vzhledu a největších svalů.
Orthorexie – nezdravá posedlost zdravým stravováním. Velmi často
začíná zcela nevinně, kdy se projevuje větší zájem o zdravou výživu, vhodnější úpravu pokrmů, zdravé obchody. Osoby mají panický strach z nezdravého jídla, bojí se o nárůst hmotnosti a mají nedůvěru v přípravu pokrmů od ostatních lidí. Neustále myslí na jídlo, mluví o něm a často nemají jiná témata k diskuzi.
Chcete navýšit svalovou hmotu, podpořit regeneraci tkání, docílit lepší a optimálnější výživu?
Jste sportovec, který chce zabránit deficitu živin a maximalizovat svůj výkon?
Chcete vědět, co jíst v době tréninku i zápasu (před ním, v průběhu či po něm)?
Cílem výživy ve sportu je kompenzovat ztráty energie, živin a tekutin plynoucích z vyšší tělesné aktivity, posílit a udržovat svalovou hmotu a podporovat regeneraci tkání.
Sportovní aktivita zvyšuje nároky na dodávání energie a tekutin. Výživa sportovce by měla být vyvážená nejen z pohledu vyrovnané energetické bilance, ale i zastoupení jednotlivých makroživin a adekvátní pitný režim. U každého sportu a u každého sportovce jsou potřeby odlišné, proto je třeba individuálně vyhodnotit požadavky organismu. Vhodný jídelníček je pro sportovce důležitou součástí snahy o dosažení maximálních výkonů.
Vhodná a nutričně vyvážená strava může zvýšit a maximalizovat výkon při tréninku, závodech, ale ovlivňuje i rychlost a kvalitu regenerace. Potřeby rekreačního i vrcholového sportovce jsou rozdílné, oba ale potřebují zvláštní výživový režim z důvodu zvýšené potřeby energie a živin.
Je pro vás osobní konzultace problém?
Potřebujete poradit, ale je to pro vás časově náročné?
S přibývajícím věkem klesá potřeba jídla, což je důsledek zpomalujícího se metabolismu a ubývající fyzické aktivity.
Strava v nemoci a ve stáří by měla být energeticky dostatečná, s vyváženým obsahem sacharidů, bílkovin a tuků a s dostatkem vitaminů, minerálů včetně stopových prvků a tekutin.